יונקים ימיים וכל השאר-
מגזין ים

             

מגזין ים

גיליון 61, יוני 1998

מאת: אילן ורד

יונקים ימיים וכל השאר


למבקר בניו זילנד מצפה חוויה בלתי נשכחת. צפייה בלוויתנים, שחייה עם דולפינים, מפגשים עם כלבי ים ופינגווינים, נופים מרהיבים, יערות גשם עבותים ואנשים מדהימים, המותירים את הרגשת ה"לכאן עוד אחזור".

"Purakau O nhai he nga ra I I tabu; Ka eke tobora, muate, A paikea ki kine ike a muuui" אמרה זו ממחישה עד כמה המאורים מעריכים את הטבע: "הוא נשבע בשירת הציפורים, הוא מורגש בנשימתו של כל יום כחדש, הוא חי בנשמתה של אימא אדמה, הוא פועם בלבו של כל אחד והוא נראה בעיניהם של ילדינו" (Marosvs Solomon).

דרומית לאוסטרליה, אי שם בקצה עולם, שוכנת ניו זילנד. גן עדן לציפורים ובעלי חיים ימיים, ביניהם פינגווינים, כלבי ים, דולפינים ולווייתנים. בצפון חופו המזרחי של האי הדרומי שוכנת העיירה המופלאה Kaikonra. עיירה זו מסתתרת בין ההרים הירוקים והיא ספונה אל חוף ים מרהיב, באזור בו מתנגשים שני זרמים חזקים, עובדה הגורמת למזון רב להתרומם מקרקעית הים לעבר המים הרדודים. התופעה מושכת את שאר משתתפי שרשרת המזון: להקות הדגיגים העצומות מושכות לאזור את ציפורי הים, המופיעות במספרים עצומים ונותנת רקע נפלא לצפייה בכלבי הים ובקפיצותיהם של הדולפינים, מעט רחוק יותר מם החוף. אולם הדולפינים אינם יונקי הים היחידים  ב- Kaikonra. באזור חולפים בפרקי זמם קבועים לווייתני האורקה המאיימים, הלווייתנים הכחולים, לווייתני ה- Pilot Whale ולווייתני ה- Humpback . אולם הלווייתנים, בזכותם התפרסמה Kaikonra הם לווייתני הזרע, ה- Sperm Whale. (המוכרים לנו מ"מובי דיק") אותם ניתן למצוא באזור בכל ימות השנה.

לווייתני הזרע הם הלווייתנים הטורפים הגדולים ביותר בטבע. אורכו של זכר בוגר מגיע לכ-20מטר ומשקלו לכ- 50 טון. לעומת זאת אורכה המכסימלי של נקבה הינו 12 מטר.לווייתנים אלו ניזונים מטון דגים, דיונוני ענק  וכרישים ביום, כשהם בולעים את טרפם בשלמותו.למעשה לוויתן בוגר מסוגל לבלוע כריש באורך 3 מטר בשלמותו. לווייתני הזרע מאתרים את טרפם בעזרת מערכת סונאר – Eco Location. בעזרתה הם גם מנווטים ומתקשרים כאשר לוויתן  אחד מסוגל לתקשר עם חבריו ממרחק של כמאה ק"מ. ללווייתני הזרע יש את המוח הגדול ביותר ביחס לגודל הגוף כולו אצל הזכרים. בתחתית הראש מצוי פה ענק מעוטר בשיניים ענקיות, כאשר כל שן מגיעה למשקל של כק"ג אחד. לווייתנים אלו הם הצוללים הטובים ביותר מבין היונקים הימיים. הם הסוגלים לצלול לעומק גדול מ -3000 מטר כשהם עוצרים את נשימתם למשך שעתיים וחצי!

לאחר כל צלילה הם עולים לפני המים למשך 10-20 דקות על מנת לחמצן את מחזור הדם ואז הם צוללים שוב כשהם משליכים את זנבם הענק כלפי מעלה ונעלמים תוך שניות במעמקי הים. נשיפתו הראשונה של לווייתן שאך עלה לפני הים, יכולה להישמע ממרחק של 1 ק"מ. הלווייתנים הקבועים ב- Kaikonra הם הזכרים, כשהם חיים ה בין 2\1 מייל ל- 200 מייל מן החוף. הנקבות לעומתם מעדיפות מים טרופיים וסאב טרופיים, כשהן שוחות בלהקות של 5-30 נקבות בלהקה. על כל להקת נקבות שולט זכר אחד.

בכל חודש אוקטובר מגיעות הנקבות ל- Kaikonra וההתרגשות גדולה. בחודש זה מנסים הזכרים ב- Kaikonra להשתלט על להקת נקבות. במידה וזכר חדש הצליח להשתלט על להקה מסוימת הוא ימשיך אתה,  כשהזכר המנוצח יישאר באזור Kaikonra. צאצאיהם הזכרים של לווייתני הזרע יישארו אף הם ב- Kaikonra בעוד הנקבות ימשיכו עם הלהקה.

                

אויביהם היחידים של לווייתני הזרע הם לווייתני האורקה, אולם אלו יעזרו לתקוף לוויתן בודד רק שהם מצויים בלהק המונה למעלה מ10 אורקות. אויב נוסף של לווייתני הזרע הוא האדם...
האירופאים שהגיעו לאזור שמחו לגלות את האוצר הטמון בציד המסחרי של לווייתני הזרע.
בשנות השישים בלבד ניצודו אלפים מהם, מה שהביא את הלווייתנים הללו לסכנת הכחדה. אולם, לאחר שהוכרזו כבעלי חיים מוגנים, הצליחה אוכלוסיית לווייתני הזרע להתאושש.
הכרזתם של הלווייתנים כבעלי חיים מוגנים כללה בין השאר איסור מוחלט על עיסוק בתיירות צפייה בלווייתנים, אולם חברה אחת הצליחה בכל זאת להקום "Whale watch".

האירופים בניו זילנד לא היו נחמדים לאוכלוסיית המאורים, ביניהם תושבי Kaikonra, שהתפרנסו מהקמת מסילת הרכבת, מצאו את עצמם ללא פרנסה משנסתיימה עבודה זו. הרעיון להקים ארגון תיירותי שיעסוק בצפייה בלווייתנים ויספק תעסוקה לתושבי האזור, החל להתבשל בראשם של מספר מקומיים, וכך לפני עשר שנים, לאחר שנים של מאבק והפעלת קשרים בצמרת, הוקמה חברתWhale watch . החברה אינה פועלת למטרות מסחריות טהורות ורווחיה השנתיים מופנים למטרות קהילתיות. החברה מפעילה עסק תיירותי ברמת שירות  גבוהה ביותר. היא אף עוסקת במחקר המתבצע מעל גבי ספינות המפליגות ללב ים 4 פעמים ביום, כל אחת.

ל- Kaikonra הגענו לאחר טיול של כחודש באי הדרומי, כשהציפייה למפגש עם הלווייתנים הפכה לבלתי נשלטת. מיד הזמנו הפלגת זריחה.

השעה הייתה 05:30 כשפקחתי את עיני וראיתי את ערן ריזל ולידור רוסיאנסקי שותפי לטיול, מתרוצצים בחדר בעצבנות. מיד הבנתי שלא היה פשוט להעיר אותי... רבע שעה מאוחר יותר התייצבנו במשרדי החברה. כל שאר משתתפי ההפלגה כבר ישבו וצפו בסרט ההסבר והבטיחות. בסיום הסרט עלו כולם לאוטובוס שהוביל אותנו אל ספינת הקאטמראן, שברקע השמש הזורחת צובעת את ההרים באדום וסגול. כעבור חצי שעה מתחילת ההפלגה דוממנו מנועים והידרו פון (מיקרופון ימי) לאיתור לווייתנים הושלך הימה. התוצאה לא איחרה לבוא כשנאמר לנו שלוויתן גדול מצוי תחתינו ושוחה לפני הים. מכאן ואילך הכול החל להזכיר סצנה הלקוחה מתוך סרט על "מובי דיק". מתוך הדממה נשמעת צעקה "לווייתן"!!! במרחק של כ- 30 מטר מאיתנו הופיע גוש ענק, סילון מים פרץ ממנו, וברקע נשמעה נשיפתה של החיה. המדריכה שלנו, נערת חמד בשם ליסה, הסבירה כי זהו Droopy Flukes והוא הלוויתן הדומיננטי באזור. אורכו 16 מטר ומשקלו כ-45 טון. ל- Droopy הזנב הגדול ביותר בסביבה והוא נראה באזור כ-9 שנים. המראה של הלוויתן נח על פני המים, הוא עוצר נשימה, אך מתגמד לעומת מראהו של הזנב הענק המתרומם מעלה ונעלם אט אט כשהוא יוצא לצלילת הבוקר שלו. כקילומטר משם מצאנו את הלוויתן השני, Frechles אורכו כ- 14 מטר והוא מסתובב באזור כ- 4 שנים. הוא חברו הטוב של  Droopyשזה עתה חזר מצלילתו ועלה אל פני הים.

בדרך חזרה קפצנו לראות את הדולפינים. ב-  Kaikonraאוכלוסייה של כ- 2000 דולפינים מסוג Dasky Dolphin. הם קטנים מאוד ומגיעים לאורך של כ- 1.60 מטר. אלו הם דולפינים יפים ביותר ונחשבים לאקרובטים בין סוגי הדולפינים, ואכן ניתן לראותם כשהם קופצים לגבהים עצומים ומשוויצים בפני הצופים ביכולתם המופלאה.

ב-Kaikonra  פועלת חברה המפעילה שחייה עם דולפינים – Dolphin Encounter. שחייה עם דולפינים עולה כ- 80 דולר מקומיים. זוהי חוויה בלתי נשכחת, שכן הדולפינים הם חברותיים במיוחד וניתן לראותם בהמוניהם כשהם מתקרבים אל השוחים עד כדי מרחק נגיעה.

באזור זה מצויים גם ה – Hector Dolphin החיים רק לאורך חופי ניו זילנד. הם הקטנים ביותר בחבורה ומגיעים לאורך של 1.40 מטר. צורתם המיוחדת נובעת מהעובדה שסנפירי הגב מעוגלים ופרצופם המזכיר את פרצופי לווייתני האורקה. אלו הם דולפינים החיים בקרבת החוף ואוהבים לגלוש על הגלים הנשברים. יש להם מוח גדול במיוחד והם ידועים כאינטליגנטים ביותר.

ה- Hector Dolphin חיים במספר אזורים מסביב לאי הדרומי. בדרום מזרח האי ב- Curio Bay קיימת אוכלוסייה של כ- 40 דולפינים מסוג זה הבאים בעקביות לגלוש עם הגולשים המקומיים.

לאורך חופי האי הדרומי מצויות מושבות של כלבי ים (Fur Seals). הם ניזונים מדגים אותם הם צדים עד מספר קילומטר מהחוף, שם הם גם משמשים טרף קל לכרישים וליוויתיני האורקה. כלבי הים מסוגלים לעצור את נשימתם לזמן רב ולעיתים אף ישנים תחת פני הים כשהם עולים כל חצי שעה לשאוף אויר וכל זאת בלי להתעורר. כלבי הים מוגנים אף הם ולא ניתן להתקרב אליהם, אולם ב- Kaikonra ניתן להתקרב אליהם עד למרחק מספר מטרים ספורים. סביר להניח שאם תתעקשו להתקרב יותר הם יברחו אל הים. אולם תחת המים הסיפור שונה, Kaikonra היא המקום היחיד בניו זילנד בו ניתן לצלול לצידם של כלבי הים המתקרבים בסקרנות אל הצוללים. מחיר הצלילה הוא 95 דולר מקומי כולל מחיר השכרת הציוד.

בעל חיים נוסף, השייך למשפחת ציפורי הים דווקא, מרגש לא פחות וחובה לכל מבקר לראותו, הוא הפינגווין. בניו זילנד מספר מקומות בהם ניתן לראות את הפינגווינים, כאשר הנפוצים ביותר הם הפינגווינים הכחולים החיים בהמוניהם באזור העיירה Omaru אשר במרכז חופו המזרחי של האי הדרומי. אלו הם הפינגווינים הקטנים ביותר. הם חיים במחילות תת קרקעיות וניתן למוצאם אפילו תחת הפאבים המקומיים. הם מזנקים אל הים לפנות בוקר ושוחים כ- 15 ק"מ אל הים הפתוח, שם הם צדים את מזונם שמגיע בצורת דגיגים קטנים. לאחר רדת החשיכה הם שבים אל החוף וצועדים בחבורות קטנות לעבר מחילותיהם בזהירות, תוך שהם מוודאים שלא נשקפת להם כל סכנה. השעות הבאות עד אחרי חצות הן שעות חיי החברה של הפינגווינים הכחולים וניתן לשמוע אותם משוחחים האחד עם השני ממרחק רב. לאחר מכן ינוחו עד לפנות בוקר ויצאו שוב אל הים.

באזור Omaru ניתן לחזות גם בפינגווינים צהובי העיניים. הם מהסוג הנדיר ביותר, יפים במיוחד כאשר מעל עיניהם ישנו כתם צהוב גדול. הם חיים במושבות קטנות המונות עד 50 פינגווינים ומעדיפים את הצמחייה העבותה כמסתור ללילה. הם מזנקים לים לאחר הזריחה ושוחים עד 50 ק"מ על מנת לצוד את מזונם. לפני השקיעה הם חוזרים אל החוף וממהרים למצוא מסתור ללילה. פינגווינים אלו ביישנים במיוחד ולכן  ניתן לראותם אך ורק מרחוק. אדם שיתקרב לפינגווין צהוב עיניים יגרום לו להלם אשר ישתקו למקומו למספר שעות וישבש לו את השעון הביולוגי.

ב- Omaru קיימים מצפים מיוחדים לצפייה בהם, כשהמחיר הוא שמונה דולר בלבד, המשמשים כתרומה לשמורה על הטבע.

חזרה