צלילות בסיני-
דברים שכדאי לדעת - מגזין מצב הים

                                                       

שם המגזין: מצב הים

גליון 1, מרץ 2004

מאת: אילן ורד

צילום: אילן בן טוב

 השעה שעת צהריים בתחילת השבוע. אתה בשיאו של יום עבודה נוסף, שגרתי, ולפניך עוד כמה שעות נוספות, שכולך תקווה כי יסתיימו מהר ככל האפשר. עוד לפני חזרתך הביתה אתה צריך להקפיץ משהו לחמותך ולקנות אוכל לכלב- סיבוב שימשך שעה לפחות. האוכל שהבאת לו אתמול לא מצא חן בעיניו. בגלגל"צ טורחים ליידע אותך שגם היום, כבכל יום, תיאלץ להיות סבלני על הכביש. מזל שיש מיזוג ברכב. בכל יום אחר היית מחמיץ פנים אבל לא היום! היום אתה מאושר. היום הזמנת חופשת סוף שבוע צלילות בסיני. סוף שבוע שאמור לתת לך מנוחה וכוח עד החופשה הבאה- סוף שבוע של שיכרון חושים!!! "איזה כיף לצולל הישראלי, שיכול בכזאת קלות להגיע לאתרי צלילה מהטובים בעולם"- אתה חושב לעצמך בחיוך... כעבור שבוע אתה חוזר מחופשתך, האם החופשה ענתה על ציפיותך והחיוך עדיין על פניך?


בסוף שנות השמונים ישבתי על החוף בסיני עם קבוצת צוללים – הפעם משוודיה. לאחר שדחסתי את המיכלים
בעזרת מדחס נייד, אכלנו משהו קל וניווטנו את דרכנו בעזרת רכב 4x4 אל האתר הידוע "ראס נצרני" – אחד האתרים הטובים בשארם דה אז. את הלילה עשינו על החוף המבודד של ה –"Tower". למחרת ציפתה לנו חוויה יוצאת דופן באמת – הפלגה למצרי טיראן הבלתי נגישים. את היום האחרון תכננתי ל- Nabaq. ארבעה לילות בשטח.

כן כן- כך נראה ספארי אמיתי של אז. אופרציות הצלילה של מצריים לא היו רבות ולא איכותיות. הפלגות כמעט ולא היו קיימות, למעט ספינות ישראליות שירדו מאילת.
טיסות סדירות לשארם היו חלום לא מציאותי, וסיני עדיין שמרה על אופייה הבתולי הכול כך מיוחד. מי שצלל בסיני בתקופה זו – זכה גם זכה. אך אל דאגה כי גם היום לסיני יש מה להציע.
מאז, ניתן לומר סיני השתנתה "מעט", ומפינת חמד בתולית ושקטה הפך חצי האי סיני למעצמה תיירותית שוקקת פעילות צלילה ומדבר.
את הדיונים האם הדבר טוב או רע אני משאיר לאחרים, אולם אין ספק שעם העלייה הדרמטית בהיצע – כך גם גדלו הבלבול  וההתלבטות במה לבחור, איך להיות סלקטיבי ואילו שאלות לשאול. ובכן, כולי תקווה שבשורות הבאות אוכל לסייע מעט ולספק לכולנו כמה נקודות למחשבה.

קיימים שלושה סוגי חופשות צלילה בסיני, השונים במהותם זה מזה:

  1. חבילת צלילה הכוללת לינה במלון וצלילות יומיות.
  2. ספארי צלילה יבשתי באזורים מבודדים.
  3. הפלגות צלילה על ספינת צוללים למשך כמה ימים.

חבילות לינה וצלילה בסיני:

חופשה זו מתאימה ביותר לאלו המעוניינים ללון במלון, להיות עצמאיים בשטח ולצרף אליהם את משפחתם – ילדים וכו'. שלושת אזורי הצלילה העיקריים בסיני הם כמובן אזור נואיבה, דהב ושארם א –שייח. אולם אף על פי שאין לזלזל באזור נואיבה כאתר צלילה, הייתי מדלג עליו ומתרכז באזורים דהב ושארם. בכל אחד מאזורים אלה קיימים בתי מלון בכל הרמות: מבונגלוס פשוטים ועד בתי מלון מפוארים, השייכים לרשתות המלונאות המובילות בעולם. ברבים ממלונות אלה קיימים מועדוני צלילה המספקים שירותים ללקוחות המלון. בבואכם להזמין חופשה כזאת, רצוי להחליט על תקציב ולפיו להתאים את רמת המלון, את השירות ואת סוג הצלילות שתבחרו.המלצתי היא לבצע את ההזמנה דרך סוכן ישראלי ולא ישירות, שכן ההתייחסות של נותני השירות במלון ללקוחות הסוכנים שונה לטובה.
כמו כן, הסוכן הישראלי ינסה להתאים לכם את השירות המתאים והטוב ביותר לתקציביכם על סמך היכרותו עם המקום בתקופה הנתונה. במקרים רבים ימליץ הסוכן על מועדון צלילה שונה מזה הקיים במלון, ואם כך, רצוי לקבל המלצה זאת, שכן מועדון זה יתייחס באופן מיוחד מאוד ללקוחות הסוכן .
למזמיני חופשה באזור דהב – מועדוני הצלילה המקומיים מוציאים צלילות מודרכות בכל יום. אתרי הצלילה המומלצים להזמנה מראש הם כמובן: הקניון, הבלו הול, הפעמון, האיים ואבו הלל. שאר אתרי הצלילה הסטנדרטיים של דהב אינם עומדים בקנה אחד עם אתרים אלה. פעילויות צלילה מיוחדות מומלצות אך יקרות יותר: יום גמלים הכולל צלילות בראס אבו גלום, או יום הפלגה בסירת צוללים לאזור גבר אל בינת. האחרון הוא אחד מאתרי הצלילה הטובים בסיני וכדאי מאוד להגיע אליו.
למזמיני החופשה בשארם יש צלילות מודרכות יומיות, היוצאות מהחוף, אולם בעקבות הבנייה המאסיבית באזור נהרסו אתרי הצלילה לאורך החוף והם אינם מייצגים נאמנה את מה שיש לאזור להציע. לכן, רצוי להתרכז בהפלגות הצלילה היומיות שיובילו אתכם לאתרים הנגישים פחות מהחוף, המרוחקים מעט מאתרי הבנייה ומהמלונות.
שימו לב – לעיתים מפליגות הספינות לאתרי צלילה קרובים מפאת עצלנות, ולכן יש לשים דגש בהזמנה על אזורי הצלילה הרצויים לכם. מומלצים: אזור מיצרי טיראן ראס מוחמד (צריך לארגן ויזה מצרית מראש), ראס נצרני וראס גמילה.

ספארי צלילה יבשתי:   

סגנון חופשה זה היה פופולארי מאוד לפני פריצתם של הפלגות הצלילה לשוק. עם הזמן הופנו כל מאמצי מפעילי הספארי  בארץ למכירת ההפלגות והספארי היבשתיים נשכחו וכמעט נעלמו כליל מה שהפך טיולים אלו למיוחדים מאוד. ספארי אלו מתאימים להרפתקנים המעוניינים להגיע לאזורים מבודדים בסיני. הספארי היבשתיים משלבים נסיעות שטח ברכבי 4X4 לינה בשטח תחת הכוכבים וצלילות באתרים רחוקים ומבודדים כגון ראס ממלח ראס אבו גלום ונאבק. טיולים אלה דורשים ידע רב וניסיון בארגון מיכלים, ציוד לינה, אוכל, עזרה ראשונה, תחבורה וניהול זמן. רוב מפעילי הספארי היום אינם מנוסים בארגון טיולים מסוג זה ורצוי לברר את ניסיונם לפני ביצוע ההזמנה.
טיולים אלה מאפשרים לחוות את אווירת סיני האותנטית בצורה האמיתית והבלתי מתויירת ביותר, אך חשוב לדעת – טיולים אלה אינם מתאימים למפונקים שבנינו.
בבירוריכם על טיול מסוג זה, רצוי לבדוק את סוג כלי רכב את המסלול המוצע (מובן שהמסלול נתון לשינוי) ואת ניסיונו של המדריך. בטיולים אלה יש חשיבות רבה לנסיונו של המדריך, שכן מדריך לא מנוסה ייתקל בבעיות בשטח בלי יכולת וידע להוביל לפתרון שלא יפגע בהנאת המשתתפים בטיול. כמו כן, רצוי להכיר את המרכיבים האנושיים בקבוצה , ולהעריך את יכולתנו ליהנות מחברתם.

הפלגות צלילה:    

הפלגות צלילה תפסו במהלך השנים את המקום הראשון ברשימת חופשות הצלילה בעולם. מדובר בספינות, ברמות שונות ומגוונות, הבנויות להוביל קבוצות נופשים אל אתרי צלילה רחוקים ואטרקטיביים, תוך מתן מענה לתנאי לילה נוחים, אוכל טוב, בטיחות ומרחב מחייה נוח לשהייה של כמה ימים. במילים אחרות – מלון פלוס מועדון צלילה צפים וניידים. הפלגות אלה ידועות בשמן המקצועי liveaboard. כמו בחלקי העולם השונים, גם בסיני התפתח שוק הפלגות הצלילה עד בלי היכר במהלך העשור האחרון. כיום יש בשארם כ- 450 ספינות, שכמחציתן יועדו להפלגות בנות מספר ימים. ספינות אלו מפליגות לשני אזורים עיקריים: אזור מיצרי טיראן ואזור דרום מערב סיני, הכולל את האתרים הידועים "ראס מוחמד" וה- Thistlgrom. האזור האחרון מחייב ויזה מיצרית מראש. נוסף על אזורים אלה יש גם ספינות המפליגות דרומה לאורך חופי מצריים ועד גבול סודן – מצריים. על כך בהמשך. את הפלגות הצלילה ניתן להזמין באופן ישיר מול מועדון מקומי או דרך סוכן ישראלי, אולם יש לדעת ולהכיר היטב את הנושא, לברר ולוודא את הדברים שיהפכו את ההפלגה שלכם מטובה למצוינת. מאחר שמצב שוק הפלגות הצלילה במצריים כיום מזכיר קצת את הבורסה, המלצתי  לכם היא לבצע הזמנה מול סוכן ישראלי, שכן אם לא אתם עלולים למצוא את עצמכם נשארים על החוף, בעוד הספינה מפליגה לים קבוצה אחרת שברגע האחרון בחרה לשלם יותר מכם לבעל הספינה.
אם כן, כדאי להביא החשבון כמה נקודות חשובות, העשויות לעשות את ההבדל בין הפלגה טובה להפלגה טובה יותר:

 

                  
 

 

סוג הספינה- יש ספינות בכל מיני רמות. כצפוי, לרוב יהיה יחס ישר בין מחיר הספינה לרמתה. בבואכם להזמין   הפלגת צלילות בסיני המלצתי היא לא לרדת מרמת ספינה סבירה הכוללת מיזוג, לפחות 22 מטר אורך ותנאי מחיה נוחים כמו: מטבח נפרד מהסלון, משטח שיזוף מרווח ונעים וכו'. יש לא מעט מפעילים שיתפשרו על רמת הספינה כדי להציע מוצר זול יותר בשוק. חשוב לדעת: בחלק מהמקרים רמת הספינה תתואר כגבוהה מאוד, מאחר שקיימים בה שירותים ומקלחות צמודים לכל חדר. ברוב המקרים הדבר הוא חסרון יותר מאשר יתרון, מאחר שלשירותי הספינות יש נטייה לתקלות, והדבר אינו נעים כשהוא קורה בחדרכם.
בספינות איכותיות באמת – תקלות אלה הן נדירות. ספינות אלה, לרוב, יהיו יקרות ומזמנות מבעוד מועד.
לצוות הספינה יש חשיבות מכרעת ברמת השירות שתקבלו. בכל ספינה המופעלת כספינת צלילות יש צוות מקומי הכולל ארבעה אנשי צוות לפחות: סקיפר, טבח, מכונאי ונער סיפון. בספינות המכבדות את עצמן יהיו עוד שני אנשי צוות לפחות  - עוזר טבח ונער סיפון נוסף.
כמו כן, על פי מיטב החוקים המצריים, יצטרף להפלגה גם מוביל קבוצות מקומי. לעתים, רמת צוות הספינה חשובה אף מרמת הספינה עצמה. סקיפר עצלן  ימצא תירוצים אין ספור כדי לא להתאמץ להביאכם לאתרים  הטובים בשעות הטובות.
טבח לא טוב יגרום לכם לחשוב על הבית כל הזמן. ככלל, אם הצוות אינו אכפתי כלפי הקבוצה, כך תראה גם  ההפלגה שלכם. לכן רצוי לשאול את מפעיל הטיול מה רמת היכרותו עם הצוות, כמה זמן הם עובדים מולו ואם הוציא קבוצות עם ספינה זו בעבר.

מדריך \ מוביל קבוצה- נושא זה הוא מעניין ביותר, ויש החושבים אחרת ממני. התייחסותי לנושא זה היא עניינית ונובעת מניסיון רב. כדי להסביר את כוונתי, הקדמה קטנה: בעבור חלק ממפעילי הספארי, עלות של מדריך מנוסה המלווה את הטיול היא נטל. ניתן להימנע מהנטל הזה מאחר שמדריך מקומי כבר קיים על הספינה. לכן זול יותר לשלוח מלוה חסר ניסיון, או לשלוח את הקבוצה בלי מלווה כלל. לידיעתכם, כל עוד אין בעיות במהלך הספארי, לא תבדילו בין מדריך טוב ומנוסה למדריך מנוסה פחות. אבל, במקרה שיתעוררו אי אלו תקלות במהלך הטיול, המדריך המנוסה ידאג שהן לא יורגשו כלל, בעוד מדריך לא מנוסה יגרום לתוהו ובבוהו. דבר שכדאי לדעת לגבי המדריכים המקומיים הוא, שהללו צוללים באזור במשך רוב הזמן עם קבוצות של אירופאים. בעוד הצולל הישראלי הוא סלקטיבי ודורש את הצלילות הטובות ביותר באזור, האירופאים מתלהבים מכל שושנון.
מדריך ישראלי מנוסה, המנהל את הטיול בצורה טובה ידאג  להובילכם למקומות הטובים ביותר, גם אם הדבר יעלה במעט מאמץ מצידם של הסקיפר והמדריך המקומי. ראוי לציין כי יש מדריכים מקומיים מצוינים.

לוגיסטיקה- חשוב לזכור שהפלגות הצלילה יוצאות משארם וחוזרות אליה. לכן, חופשה כזאת מחייבת לוגיסטיקה מינימאלית , הכוללת מפגש מסודר על הקבוצה , מעבר גבול נוח  ומסודר, הסעה מסודרת ונוחה מטאבה וחזרה, ציוד חלופי וכמובן ציוד עזרה ראשונה ופינוי. חשוב לשאול על רמת ההסעה , שכן, נסיעה לא נוחה עשוייה להוריד מרמת החוויה בצורה משמעותית .

מסלול ההפלגה- מסלול ההפלגה הוא חשוב ביותר. עם זאת צריך לזכור שאין אדם בעולם שייתחייב בפניכם למסלול ספציפי , מאחר שהדבר נתון לשינוי בתנאי מזג האוויר , בשיקולי המדריך ובגורמים אחרים. אולם, חשוב לראות מראש מסלול בסיסי , ולהבין את ההבדל בין המסלולים למינהם המוצעים לכם. אחד האזורים היפים לצלילה מדרום מערב לסיני זהו אזור האי שדואן ושאב אבבו נחאס . אף שברוב המקרים אתר זה יופיע בדפי המידע שתקבלו על מסלולי ארבעה או חמישה ימים , לא כל ספינה מסוגלת לחצות את מיצרי ג'ובאל בים גלי בצורה בטוחה , ואתר זה יירד מהפרק במהלך ההפלגה.

הרכב הקבוצה- במהלך הפלגות הצלילה , שהייתכם על הספינה היא במרחב מוגבל ולמשך ימים מספר. לעניות דעתי, ניתן ליהנות מכל חברה , מאחר שהפלגות אלה הן תענוג אמיתי. אולם, אם הרכב הקבוצה יתאים לכם מבחינת רקע האנשים הדבר יוסיף להנאתכם במידה ניכרת. התחברות טובה בין משתתפי הספארי תוביל לחווית רבות מעבר לחווית הצלילה וההפלגה עצמה.

כמות המשתתפים בהפלגה וכמות החדים בספינה- אחד הדברים שיכולים לגרום לפגיעה רבה בהנאתכם מההפלגה, הוא יחס בלתי סביר בין גודל הספינה לכמות המשתתפים בהפלגה. במילים אחרות: צפיפות על ספינת צוללים אינה הדבר הכי נעים בעולם . ובכן אם ברצונכם לדעת ולהעריך את כמות המשתתפים הסבירה לכל ספינה , יש לברר את מספר מקומות הלינה בספינה. לרובמספר זה הוא הכמות הגדולה ביותר שלה הספינה ערוכה לתת שירות טוב . לעיתים, הסוכנים עשויים להוסיף אנשים להפלגה מעבר לכמות המיטות , תוך סידור אפשרות לינה על הסיפון העליון תחת הכוכבים. ברוב המקרים הדבר אינו מומלץ.

סירות שירות- הזודיאק או הדינגי , היא בעצם סירת גומי ממונעת המאפשרת נשיאת צוללים וציוד מהספינה העוגנת לכיוון נקודות הצלילה השונות באזור . חשוב מכך מאפשרת הזודיאק איסוף הצוללים לאחר הצלילה בצורה יעילה ובטוחה , ומקילה על התגובה במקרי חירום. היתרון האחרון הוא בטיחותי, ועל כן יש לעמוד על כך שלהפלגתכם תצורף זודיאק טובה ותקינה .

הפלגות לדרום מצרים- מדרום מערב לסיני משתרע החוף המצרי לאורך ים סוף ועד גבול סודן. לאורך חוף זה כמה ערים שמהן יוצאות הפלגות צלילה לחלק מהאתרים הטובים ביותר בים האדום , כגון: איי האחים אלפינסטון ריף סנט ג'ונס ריף ועוד רבים וטובים. כדי להגיע למקומות אלה יש להגיע לעיר הורגדה בעזרת מעבורת  משארם או בטיסה ישירה . מהורגדה יעבירו אותכם דרומה בהסעה עד האזור הרצוי שממנו תצא ההפלגה. בסיום ההפלגה תיאלצו לחזור על עקבותיכם . לוגיסטיקה מסורבלת זו לרוב אינהשווה את חווית ההפלגה , ולכן כדאי לברר על ספינות המסוגלות לבצע הפלגה מעין זו מאזור שארפ או הורגדה. ספינות אלה אינן רבות ולרוב יקרות , אך בלי ספקעונות על כל הציפיות . בנוסף, מאחר שלבעלי דרכונים ישראליים אין אישור להגיע לאתר הנחשק "איי האחים" יש להיזהר ממפעילים המבטיחים זאת . לרוב, תגלו במהלך ההפלגה כי מפאת " תנאי ים " לא ניתן להגיע לאתר זה .

לאחר סקירתי הקצרה על הדברים שכדאי לדעת בבואכם להזמין חופשת צלילות בסיני, אני מקווה כי תנצלוידע זה ותבחרו את החופשה המתאימה לכם ביותר . וזכרו, חופשת צלילות טובה ואיכותית תשרטט על פניכם חיוך גדול שיישאר גם זמן רב לאחר חזרתכם לשגרת היומיום.

ניפגש בסיני...

חזרה